مقایسه جامع اتوهای دستی فیلیپس، تفال و ژانومه؛ مشخصات، قیمت و ارزش خرید
در این مقاله، اتوهای دستی فیلیپس، تفال و ژانومه را از نظر بخار مداوم، توان، ظرفیت مخزن، نوع کفی، امکانات ایمنی و قیمت بازار مقایسه کردهایم تا بتوانید متناسب با بودجه و نوع استفاده، انتخاب…
اتو دستی فیلیپس، تفال یا ژانومه؛ کدام مدل با بودجه شما تناسب بیشتری دارد؟
انتخاب اتو دستی فقط با مقایسه عدد توان یا نام برند امکانپذیر نیست. دو اتوی ۳۰۰۰ وات ممکن است از نظر میزان بخار، فناوری کفی، ظرفیت مخزن، سیستم کنترل دما و حتی شیوه تولید بخار تفاوت زیادی داشته باشند.
در این راهنما اتوهای دستی Philips، Tefal و Janome را بدون تعیین یک «برنده مطلق» بررسی میکنیم.
هدف این مقایسه پاسخ به سؤال دیگری است:
هر مدل با توجه به قیمت فعلی خود چه امکانات و تواناییهایی در اختیار خریدار قرار میدهد؟
به همین دلیل محصولات در چند کلاس قیمتی مقایسه شدهاند تا یک اتوی اقتصادی مستقیماً در برابر یک مدل پرچمدار قرار نگیرد.
روش بررسی محصولات
برای مقایسه مدلها معیارهای زیر مورد توجه قرار گرفتهاند:
- بخار مداوم
- توان دستگاه
- ظرفیت مخزن آب
- فناوری کفی
- سیستم ضدچکه
- سیستم مدیریت رسوب
- قابلیت تمیزکاری
- خاموشی خودکار
- فناوری کنترل دما و بخار
- سیستم Pump در صورت وجود
- قیمت فعلی بازار
- نسبت امکانات و عملکرد به قیمت
برای Philips و Tefal، مشخصات فنی تا حد امکان بر اساس Reference رسمی خود سازنده استخراج شده است.
این موضوع اهمیت زیادی دارد، زیرا حتی دو محصول با نام پایه یکسان ممکن است با Referenceهای منطقهای متفاوت عرضه شوند.
برای مثال Philips برای DST7051/30 توان ۲۸۰۰ وات، بخار مداوم ۵۰ گرم در دقیقه، مخزن ۳۰۰ میلیلیتری و کفی SteamGlide Elite اعلام کرده است.
مشخصات محصولات Janome نیز بر اساس اطلاعات رسمی محصولات عرضهشده در ایران تنظیم شده است.
چرا «بخار انفجاری» را از این مقایسه حذف کردهایم؟
بسیاری از سازندگان اتو، از جمله Philips و Tefal، عددی با عنوانهایی مانند:
- Steam Boost
- Turbo Steam
- Steam Shot
- بخار انفجاری
برای محصولات خود اعلام میکنند.
برای مثال Philips برای DST8050 عدد ۲۶۰ گرم Turbo Steam و Tefal برای FV9848 عدد ۲۶۰ گرم Steam Boost اعلام کردهاند.
با این حال در این مقاله از این اعداد برای مقایسه عملکرد اتوها استفاده نمیکنیم.
دلیل این تصمیم آن است که در بررسیهای عملی، مشاهده عملکرد دستگاهها و مقایسه خروجی واقعی بخار، مشخص شده است که عدد اعلامشده برای Steam Boost همیشه رابطه مستقیمی با حجم و قدرت بخاری که کاربر در عمل مشاهده میکند ندارد.
در برخی مقایسههای عملی حتی دستگاهی با عدد Steam Boost اعلامی پایینتر، خروجی بخار محسوستر و حجیمتری نسبت به دستگاهی با عدد اعلامی بالاتر داشته است.
بنابراین از دید این بررسی:
اعداد Steam Boost، Turbo Steam یا بخار انفجاری اعلامشده توسط سازندگان را نمیتوان یک معیار مستقل و قابل اتکا برای مقایسه عملکرد واقعی اتوهای برندهای مختلف دانست.
استاندارد بینالمللی IEC 60311 روشهایی برای اندازهگیری عملکرد اتوهای برقی تعریف میکند، اما از صفحات مشخصات تجاری محصولات نمیتوان نتیجه گرفت که تمام اعداد بازاریابی شرکتهای مختلف تحت شرایط آزمایش کاملاً یکسان و مستقیماً قابل مقایسه تولید شدهاند.
به همین دلیل در تمام جداول این مقاله، Steam Boost عمداً حذف شده است.
معیار کمی بخار در این مقایسه:
بخار مداوم یا Continuous Steam
است.
در بررسیها و ویدئوهای تخصصی آینده، عملکرد بخار لحظهای مدلهای مختلف بهصورت عملی و مستقل آزمایش خواهد شد و نتایج آن به این مقاله اضافه میشود.
چرا بخار مداوم معیار مهمتری است؟
بخار مداوم نشان میدهد اتو هنگام استفاده عادی چه میزان بخار را بهطور پیوسته تولید میکند.
این ویژگی در:
- اتوکشی حجم زیاد لباس
- باز کردن چروکهای متوالی
- اتوکشی پارچههای ضخیمتر
- مدت زمان لازم برای اتوکشی
- کیفیت عملکرد مستمر دستگاه
اهمیت بیشتری دارد.
برای مثال Philips DST8050 بهصورت رسمی تا ۱۰۰ گرم بخار مداوم در دقیقه تولید میکند.
Tefal FV9848 نیز دارای خروجی بخار مداوم تا ۶۰ گرم در دقیقه است.
بنابراین در این مقاله هنگام مقایسه قدرت بخار، این عدد مبنا قرار میگیرد.

قیمتها چگونه بررسی شدهاند؟
در بازار ایران قیمت اتوها ممکن است ظرف مدت کوتاهی تغییر کند.
به همین دلیل برای هر مدل بهتر است بهجای اتکا به ارزانترین فروشنده، قیمت مرجع بازار محاسبه شود.
روش پیشنهادی این مقاله:
- جمعآوری قیمت چند فروشنده معتبر
- حذف قیمتهای پرت یا غیرعادی
- محاسبه قیمت میانه بازار
- ثبت بازه معمول قیمت
- تبدیل قیمت مرجع به دلار برای تحلیل بلندمدت
نرخ مبنای فعلی مقاله:
هر دلار = ۱۸۵٬۰۰۰ تومان
است.
بنابراین:
قیمت مرجع دلاری = قیمت مرجع تومان ÷ ۱۸۵٬۰۰۰
قیمت دلاری به معنی قیمت جهانی دستگاه نیست؛ بلکه یک معیار تحلیلی برای کاهش اثر تورم و نوسان ریال بر مقایسههای بلندمدت است.
کلاسهای قیمتی
برای مقایسه منطقیتر، محصولات در چهار گروه قرار میگیرند:
| کلاس | قیمت دلاری | قیمت تقریبی تومان |
|---|---|---|
| اقتصادی | تا 55 دلار | تا 10.2 میلیون |
| میانرده | 55 تا 100 دلار | 10.2 تا 18.5 میلیون |
| بالارده | 100 تا 150 دلار | 18.5 تا 27.8 میلیون |
| پرچمدار | بیش از 150 دلار | بیش از 27.8 میلیون |
این مرزها دائمی نیستند و در صورت تغییر جدی ساختار قیمت بازار باید بازنگری شوند.
اتوهای دستی فیلیپس Philips
Philips مجموعه گستردهای از اتوهای دستی را از سریهای سادهتر 3000 و 5000 تا خانوادههای 7000 و Azur 8000 عرضه میکند.
در مدلهای بالاتر این برند فناوریهایی مانند:
- SteamGlide Plus
- SteamGlide Elite
- Quick Calc Release
- OptimalTEMP
- Automatic Steam
دیده میشود.
مقایسه مدلهای شاخص فیلیپس Philips
| مدل | توان | بخار مداوم | مخزن | کفی |
| DST3011/20 | 2100W | 30g/min | 300ml | Ceramic |
| DST5030/20 | 2400W | 45g/min | 320ml | SteamGlide Plus |
| DST5040/80 | 2600W | 45g/min | 320ml | SteamGlide Plus |
| DST7011 | 2600W | 45g/min | 300ml | SteamGlide Plus |
| DST7051/30 | 2800W | 50g/min | 300ml | SteamGlide Elite |
| DST7510/80 | 3200W | 55g/min | 300ml | SteamGlide Elite |
| DST8020 | 3000W | 55g/min | 300ml | SteamGlide Elite |
| DST8030/70 | 3000W | 80g/min | 350ml | SteamGlide Elite |
| DST8041 | 3000W | 90g/min | 350ml | SteamGlide Elite |
| DST8050/26 | 3000W | 100g/min | 350ml | SteamGlide Elite |
| DST8070/80 | 3000W | 110g/min | 350ml | SteamGlide Elite |
Philips در کاتالوگ رسمی خود برای برخی مدلهای سری 3000، 5000، 7000 و 8000 خروجیهای بخار مداوم از ۳۰ تا بیش از ۱۰۰ گرم در دقیقه اعلام کرده است.
تحلیل سریهای فیلیپس Philips
اتو دستی سری 3000
برای استفاده روزمره و حجم محدود لباس طراحی شده و بخار مداوم پایینتری نسبت به مدلهای بالاتر دارد.
DST3011 دارای:
- 2100 وات
- 30g/min بخار مداوم
- مخزن 300ml
- کفی Ceramic
- Anti-Drip
- Calc Clean
است.
اتو دستی سری 5000
در این گروه توان و بخار افزایش پیدا کرده و SteamGlide Plus جای کفی سادهتر را میگیرد.
DST5030 دارای:
- 2400 وات
- 45g/min بخار مداوم
- مخزن 320ml
- SteamGlide Plus
- Drip Stop
- Calc Clean
است.
اتو دستی سری 7000
در برخی مدلها کفی SteamGlide Elite و Quick Calc Release اضافه شده است.
DST7051:
- 2800W
- 50g/min
- مخزن 300ml
- SteamGlide Elite
- Drip Stop
- Auto Shut-off
- Quick Calc Release
دارد.
اتو دستی سری 8000
در بخش بالاتر سبد Philips قرار میگیرد.
DST8050 دارای:
- 3000W
- بخار مداوم 100g/min
- مخزن 350ml
- SteamGlide Elite
- OptimalTEMP
- Automatic Steam
- Auto Shut-off
- Quick Calc Release
است.
در DST8070 نیز Philips بخار مداوم تا 110g/min اعلام کرده است.

اتوهای دستی تفال Tefal
Tefal نیز محصولات خود را در خانوادههایی مانند:
- Easygliss
- Ultraglide
- Puregliss
- Ultimate Pure
- Ultimate Power Pro
عرضه میکند.
یکی از فناوریهای شناختهشده این برند Durilium AirGlide است که در مدلهای ردهبالا با پوشش Autoclean نیز عرضه میشود.
مقایسه مدلهای شاخص تفال Tefal
| مدل | توان | بخار مداوم | مخزن | کفی |
| FV5715E0 | 2400W | 45g/min | 270ml | Durilium AirGlide |
| FV5737E0 | 2500W | 45g/min | 270ml | Durilium AirGlide |
| FV5820G0 | 2800W | 45g/min | 270ml | Durilium AirGlide |
| FV5875T0 | 2800W | 50g/min | حدود 270ml | Durilium AirGlide |
| FV6830 | 2800W | 50g/min | 350ml | Durilium |
| FV9834E0 | 3000W | 55g/min | 350ml | AirGlide Autoclean |
| FV9835E0 | 3000W | 55g/min | 350ml | AirGlide Autoclean |
| FV9844E0 | 3200W | 60g/min | 350ml | AirGlide Autoclean |
| FV9845E0 | 3200W | 60g/min | 350ml | AirGlide Autoclean |
| FV9848E0 | 3200W | 60g/min | 350ml | AirGlide Autoclean |
| FV9E50 | 3200W | 85g/min | 350ml | رده بالای Tefal |
Tefal برای FV5820G0 توان ۲۸۰۰ وات، بخار مداوم ۴۵ گرم در دقیقه، مخزن ۲۷۰ میلیلیتری، Auto-Off و کفی Durilium AirGlide را اعلام کرده است.
در خانواده Ultimate Pure نیز مدلهای FV9844 تا FV9848 عمدتاً بخار مداوم ۶۰g/min دارند.

اتوهای دستی Janome
در این مقایسه ۱۸ SKU اصلی از اتوهای دستی Janome بررسی میشوند.
مدلهای چندکاره و مسافرتی سری IT و ITLR در این مقاله قرار نگرفتهاند؛ زیرا ماهیت آنها به گروه Travel Iron و Garment Steamer نزدیکتر است و مقایسه آنها با اتوهای دستی کلاسیک منطقی نیست.
اتو دستی سری IE ژانومه
| مدل | توان | بخار مداوم | Auto Shut-off | کفی | Self-Cleaning | Anti-Calc | Anti-Drip | بخار انفجاری | Auto Shut-off |
| IE1230 | 2000W | 20g/min | ندارد | Airglide | دارد | دارد | دارد | دارد | ندارد |
| IE1240 | 2000W | 20g/min | ندارد | Airglide | دارد | دارد | دارد | دارد | ندارد |
| IE1250 | 2000W | 20g/min | ندارد | Airglide | دارد | دارد | دارد | دارد | ندارد |
| IE1330 | 2000W | 20g/min | ندارد | Airglide | دارد | دارد | دارد | دارد | ندارد |
| IE1340 | 2000W | 20g/min | ندارد | Airglide | دارد | دارد | دارد | دارد | ندارد |
| IE1350 | 2000W | 20g/min | ندارد | Airglide | دارد | دارد | دارد | دارد | ندارد |
| IE1540 | 3000W | 56g/min | ندارد | Airglide | دارد | دارد | دارد | دارد | ندارد |
| IE1550 | 3000W | 56g/min | ندارد | Airglide | دارد | دارد | دارد | دارد | ندارد |
مدلهای هر زیرخانواده از نظر فنی یکسان هستند و SKU مستقل آنها عمدتاً تفاوت رنگ و طراحی را مشخص میکند.
سری IE دارای Anti-Drip و Anti-Calc است.
اتو دستی سری IM ژانومه
| مدل | توان | بخار مداوم | مخزن | کفی |
| IM3240 | 3000W | 30g/min | 350ml | Airglide |
| IM3250 | 3000W | 30g/min | 350ml | Airglide |
| IM3540 | 3000W | 30g/min | 350ml | Airglide |
| IM3550 | 3000W | 30g/min | 350ml | Airglide |
این چهار مدل از نظر فنی یکساناند و دارای:
- Anti-Calc
- Anti-Drip
- کفی Airglide
- مخزن 350ml
هستند.
Auto Shut-off در این سری وجود ندارد.
اتو دستی سری ID ژانومه
ID1040 و ID1050
| مشخصه | مقدار |
| توان | 2600W |
| بخار مداوم | 45g/min |
| مخزن | 350ml |
| کفی | Airglide |
| کنترل هوشمند | NTC |
| Anti-Calc | دارد |
| Anti-Drip | دارد |
| Self-Cleaning | دارد |
| Auto Shut-off | دارد |
ID1040 و ID1050 از نظر فنی یکسان هستند.
ID2040 و ID2050
| مشخصه | مقدار |
| توان | 3000W |
| بخار مداوم | 50g/min |
| مخزن | 360ml |
| کفی | Airglide |
| Anti-Calc | دارد |
| Anti-Drip | دارد |
| Self-Cleaning | دارد |
| Auto Shut-off | دارد |
این دو SKU نیز از نظر فنی یکسان هستند و تفاوت اصلی آنها در رنگ و طراحی است.
اتو دستی سری IP ژانومه
| مدل | توان | بخار مداوم | مخزن | سیستم بخار | کفی |
| IP9040 | 3000W | 60g/min | 450ml | Pump + NTC | Airglide |
| IP9050 | 3000W | 60g/min | 450ml | Pump + NTC | Airglide |
| Anti-Calc | دارد |
| Anti-Drip | دارد |
| Self-Cleaning | دارد |
| Auto Shut-off | دارد |
در این خانواده از پمپ داخلی برای مدیریت و تقویت جریان بخار استفاده شده است.
به همین دلیل عملکرد این سری را باید بر اساس:
- بخار مداوم
- پایداری خروجی
- عملکرد Pump
- کنترل NTC
- ظرفیت مخزن
ارزیابی کرد.
صرفاً یک عدد مربوط به بخار لحظهای نمیتواند عملکرد این ساختار را توضیح دهد.
مقایسه بخار مداوم مدلهای شاخص
اگر فقط بخار مداوم را در میان مدلهای شاخص بررسی کنیم، تصویر جالبی به دست میآید:
| مدل | بخار مداوم |
| Janome IE1230–1350 | 20g/min |
| Janome IM Series | 30g/min |
| Philips DST3011 | 30g/min |
| Philips DST5030 | 45g/min |
| Tefal FV5820 | 45g/min |
| Janome ID1040/1050 | 45g/min |
| Philips DST7051 | 50g/min |
| Tefal FV5875 | 50g/min |
| Janome ID2040/2050 | 50g/min |
| Philips DST7510 | 55g/min |
| Tefal Ultimate Pure | 55–60g/min |
| Janome IE1540/1550 | 56g/min |
| Janome IP9040/9050 | 60g/min |
| Philips DST8030 | 80g/min |
| Tefal FV9E50 | 85g/min |
| Philips DST8041 | 90g/min |
| Philips DST8050 | 100g/min |
| Philips DST8070 | 110g/min |
این جدول به معنی رتبهبندی نهایی عملکرد دستگاهها نیست.
عدد بخار مداوم فقط یکی از مؤلفههای عملکرد است.
کیفیت توزیع بخار از کف دستگاه، دمای کفی، طراحی کانالهای بخار، Pump، کنترل الکترونیکی و نوع پارچه نیز بر نتیجه واقعی اثر میگذارند.
آیا وات بیشتر یعنی بخار بیشتر؟
خیر.
برای مثال Philips DST7510 با توان ۳۲۰۰ وات بخار مداوم حدود ۵۵g/min دارد، درحالیکه DST8050 با توان کمتر یعنی ۳۰۰۰ وات تا ۱۰۰g/min بخار مداوم تولید میکند.
بنابراین Watt بیشتر الزاماً به معنی خروجی بخار بیشتر نیست.
توان بیشتر میتواند در:
- سرعت گرمشدن
- حفظ دمای کفی
- بازیابی حرارتی
مؤثر باشد، اما نمیتوان آن را بهتنهایی شاخص قدرت اتو دانست.
کفی اتو چقدر اهمیت دارد؟
بخار تنها بخشی از تجربه اتوکشی است.
کفی خوب باید:
- لغزش مناسبی داشته باشد
- بخار را به شکل یکنواخت توزیع کند
-
در برابر خطوخش مقاوم باشد
مدل توان بخار مداوم Auto Shut-off کفی Self-Cleaning Anti-Calc Anti-Drip بخار انفجاری Auto Shut-off IE1230 2000W 20g/min ندارد Airglide دارد دارد دارد دارد ندارد IE1240 2000W 20g/min ندارد Airglide دارد دارد دارد دارد ندارد IE1250 2000W 20g/min ندارد Airglide دارد دارد دارد دارد ندارد IE1330 2000W 20g/min ندارد Airglide دارد دارد دارد دارد ندارد IE1340 2000W 20g/min ندارد Airglide دارد دارد دارد دارد ندارد IE1350 2000W 20g/min ندارد Airglide دارد دارد دارد دارد ندارد IE1540 3000W 56g/min ندارد Airglide دارد دارد دارد دارد ندارد IE1550 3000W 56g/min ندارد Airglide دارد دارد دارد دارد ندارد - تمیزکردن آن آسان باشد
در Philips فناوریهایی مانند:
- Ceramic
- SteamGlide Plus
- SteamGlide Elite
وجود دارد.
Philips، SteamGlide Elite را کفی ردهبالای خود از نظر لغزش و مقاومت در برابر خطوخش معرفی میکند.
در Tefal نیز خانواده:
- Durilium
- Durilium AirGlide
- Durilium AirGlide Autoclean
استفاده میشود.
Tefal برای FV5820 از Durilium AirGlide و برای Ultimate Pure از AirGlide Autoclean استفاده میکند.
مدلهای IM، ID و IP ژانومه مورد بررسی نیز از کفی Airglide بهره میبرند.
کلاس اقتصادی
این گروه برای مصرفکنندهای مناسب است که استفاده روزانه معمولی دارد و نمیخواهد برای فناوریهای پیشرفتهتر هزینه زیادی پرداخت کند.
معمولاً در این کلاس:
- توان پایینتر یا متوسط
- بخار مداوم 20 تا حدود 45g/min
- مخزن متوسط
- سیستمهای کنترل سادهتر
دیده میشود.
در این رده قیمت نقش بسیار مهمی در ارزش خرید دارد.
کلاس میانرده
این کلاس احتمالاً جذابترین بخش بازار برای بسیاری از خریداران است.
معمولاً انتظار داریم:
- توان حدود 2500 تا 3000 وات
- بخار مداوم 45 تا 60g/min
- کفی پیشرفتهتر
- Anti-Drip
- Anti-Calc
- مخزن مناسب
- امکانات کنترلی بیشتر
را مشاهده کنیم.
مدلهایی مانند برخی Philips 7000، Tefal Ultraglide و تعدادی از سریهای ID و IE ژانومه بسته به قیمت روز میتوانند در این گروه قرار بگیرند.
کلاس بالارده
در این کلاس دیگر صرفاً افزایش وات اهمیت ندارد.
مواردی مانند:
- بخار مداوم قوی
- کفی پیشرفته
- مخزن بزرگتر
- Auto Shut-off
- کنترل هوشمند
- مدیریت بهتر رسوب
- کیفیت توزیع بخار
نقش بیشتری پیدا میکنند.
کلاس پرچمدار
در این گروه فناوری محصول اهمیت زیادی دارد.
Philips سری 8000 در مدلهای بالاتر بخار مداوم بسیار بالایی ارائه میکند و مدل DST8050 علاوه بر 100g/min بخار مداوم، از OptimalTEMP، Automatic Steam و SteamGlide Elite استفاده میکند.
Tefal نیز در Ultimate Power Pro میزان بخار مداوم را نسبت به خانوادههای قبلی افزایش داده است.
در Janome، خانواده IP با Pump + NTC و مخزن 450ml معماری متفاوتی نسبت به اتوهای سادهتر این برند دارد.
ارزش خرید چگونه باید محاسبه شود؟
در این مقاله بخار انفجاری هیچ نقشی در Value Score آینده نخواهد داشت.
فرمول نهایی Value Score در نسخه بعدی بر پایه معیارهایی مانند:
- بخار مداوم
- فناوری و کیفیت کفی
- توان
- ظرفیت مخزن
- سیستم Pump یا کنترل هوشمند
- Anti-Calc
- Anti-Drip
- Self-Cleaning
- Auto Shut-off
- قیمت واقعی بازار
طراحی خواهد شد.
مهمتر از همه، وزن بخار باید بر اساس Continuous Steam باشد، نه عدد Steam Boost درجشده در بروشور.
کدام برند بخار مداوم بیشتری دارد؟
اگر فقط مدلهای بالاتر فعلی را در نظر بگیریم، برخی مدلهای سری 8000 Philips از نظر عدد اعلامی بخار مداوم در سطح بسیار بالایی قرار دارند.
Tefal در مدلهای Ultimate Pure معمولاً حدود 55 تا 60g/min ارائه میکند و در مدلهای جدیدتر بالاتر رفته است.
Janome نیز در IE1540/1550 و IP9040/9050 به محدوده حدود 56 تا 60g/min میرسد.
اما این اعداد بهتنهایی برای اعلام برتری قطعی یک دستگاه کافی نیستند.
کدام اتو برای شما مناسبتر است؟
مصرف روزمره و سبک
مدلهای اقتصادی با بخار مداوم حدود 20 تا 40 گرم میتوانند پاسخگوی بسیاری از مصارف معمول باشند.
استفاده خانوادگی متوسط تا زیاد
بازه 45 تا 60g/min معمولاً تعادل مناسبی میان قدرت، قیمت و مصرف ایجاد میکند.
حجم بالای اتوکشی
مدلهایی با بخار مداوم بالاتر یا سیستم Pump میتوانند جذابتر باشند.
کسانی که ایمنی برایشان اهمیت دارد
وجود Auto Shut-off باید جداگانه بررسی شود؛ زیرا حتی بعضی مدلهای قدرتمند این قابلیت را ندارند.
مناطق دارای آب سخت
Anti-Calc و سیستم مدیریت رسوب باید در اولویت قرار گیرد.
سؤالهای متداول
بخار مداوم بهتر است یا بخار انفجاری؟
برای مقایسه این مقاله، بخار مداوم معیار قابل اتکاتری است.
بخار مداوم مستقیماً به عملکرد پیوسته دستگاه مربوط میشود، درحالیکه اعداد Steam Boost اعلامی برندهای مختلف الزاماً مقایسه مستقیم و معناداری ایجاد نمیکنند.
چرا بخار انفجاری در جدولها نیست؟
عمداً حذف شده است.
در بررسیهای عملی، عدد اعلامی Steam Boost همیشه با حجم قابل مشاهده و عملکرد واقعی دستگاه همبستگی نداشته است.
قرار است این ویژگی در تستهای مستقل و ویدئویی جداگانه بررسی شود.
آیا اتوی 3200 وات از اتوی 3000 وات بهتر است؟
نه الزاماً.
توان فقط یکی از فاکتورهاست.
بخار مداوم، کفی، کنترل حرارت، ظرفیت مخزن و طراحی سیستم بخار نیز اهمیت دارند.
برای اتوی خانگی چه میزان بخار مداوم مناسب است؟
این موضوع به حجم استفاده بستگی دارد.
بهصورت کلی:
- 20 تا 35g/min: مصرف سبک
- 40 تا 50g/min: مصرف عمومی
- 50 تا 70g/min: استفاده سنگینتر
- بالاتر از 70g/min: سطح بسیار قوی در میان اتوهای دستی
این تقسیمبندی مطلق نیست و فناوری دستگاه نیز باید در نظر گرفته شود.
جمعبندی
مقایسه اتوهای دستی فقط بر اساس توان یا عدد بزرگی که روی جعبه چاپ شده، تصویر دقیقی از عملکرد دستگاه ارائه نمیکند.
در این بررسی، سه برند Philips، Tefal و Janome بر اساس:
- بخار مداوم
- توان
- ظرفیت مخزن
- فناوری کفی
- سیستم رسوب
- ایمنی
- فناوری کنترل بخار
- قیمت
مقایسه شدهاند.
Steam Boost یا بخار انفجاری عمداً از معیارهای مقایسه حذف شده است؛ زیرا اعداد اعلامی برندهای مختلف را برای مقایسه مستقیم عملکرد واقعی، دادهای قابل اتکا نمیدانیم.
در مراحل بعدی، بخار لحظهای محصولات در تستهای عملی، فیلمهای مقایسهای و آزمایشهای مستقل بررسی خواهد شد و نتیجه واقعی این آزمایشها به مقاله اضافه میشود.
بنابراین هنگام انتخاب اتو توصیه میشود بهجای تمرکز روی یک عدد تبلیغاتی، مجموعهای از بخار مداوم، کفی، سیستم بخار، امکانات، قیمت و نوع مصرف را در کنار یکدیگر بررسی کنید.
دیدگاهها
هنوز دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است
اولین نفری باشید که نظر یا پرسش خود را درباره این مقاله مینویسد.